pátek 25. září 2009

Music On Nintendo Gameboy: Hardware

To, že se na Gameboyi od Nintenda dá dělat muzika, je už dneska celkem známej fakt. Ale jakej Gameboy si vybrat, abych potom všechno spustil? A kterej vlastně zní nejlíp?
Pro muziku se dle mých zkušeností hodí nejvíc tyto modely.

Gameboy Classic (DMG-001)













Nejklasičtější model z roku 1989. Černo-zelená obrazovka, žádné podsvícení. Napájení na 4 AA baterie.
Poctivá konstrukce a asi nejlepší zvuk na 8bit lofi muziku. Pokud uvidíte, berte. Prodává se za absolutně směšné částky okolo 300 Kč.

Gameboy Pocket












Notně zmenšená verze prvního Gameboye. Menší spotřeba, lepší display (černo-bílý), napájení na 2 AAA baterie. Zvuk horší, než klasický Gameboy, bez signálu šumí, při puštěném signálu je to ok. Ve své době v Čechách celkem rarita, ale dnes se dá bez problému sehnat. Vzhledem k tomu že většina softwaru pro Gameboy je na cartridge, je dobré ho používat jako přenosnou variantu a zvuk poté nahrávat z klasického Gameboye.

Oba modely není potřeba pro hudební použití nijak modifikovat (oproti např. Gameboy Color, který bez Pro Sound Modu má velmi špatný zvuk). Oba modely nejsou podsvícené, ale to se dá vyřešit buď hw modifikací, nebo přídavnou lampičkou, která víceméně také splní účel. Oba modely je možno synchronizovat přes kabel s jiným Gameboyem, ale pouze ze své řady. Oba mají také sluchátkový výstup 3,5 mm stereo jack. Z hlediska pohodlnosti ovládání je asi klasické rozložení tlačítek nejpohodlnější, proto Gameboy Advance modely ani Gameboy Micro nedoporučuji.

A jak to zní?
Porovnání zvuků jednotlivých modelových řad Gameboye
YouTube: Theory Of A Black Hole - Gameboy Track

Žádné komentáře:

Okomentovat